Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Вересень 2012
П'ятниця, 16 листопада 2012, 16:35

12-16 вересня відбувся XIX Міжнародний книжковий «Форум видавців у Львові» – найголовніша і найочікуваніша в Україні літературна, культурна подія року. В рамках «Форуму видавців у Львові» пройшло чимало заходів та новацій.

У Львівському палаці мистецтв і на площі перед ним ярмаркували понад 800 учасників з 18 країн світу! Своїми надбаннями до Львова приїхали поділитись 220 авторів: ДіБіСі П’єр (Великобританія); Бруно Ферреро (Італія); Адам Загаєвський, Генрик Гринберг (Польща); Мартін Поллак (Австрія); Захар Прілепін, Віра Полозкова, Віктор Шендерович, Лінор Горалік (Росія); Марія Матіос, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Андрій Курков, Юрій Винничук (Україна) та ін. Упродовж п’яти днів Форуму відбулося близько 800 літературно-мистецьких акцій, фестивалів, виставок, конференцій...

Свято книги у місті Лева цьогоріч пройшло під знаком нових проектів. Уперше в рамках Форуму відбулись масштабні фестивалі: «Бруно Шульц у Львові», «Від Сковороди до Сковороди», «Контекст». Традиційно гості мали змогу відвідати Міжнародний літературний фестиваль, фестиваль перекладів «TRANSLIT», улюблену для молоді «Ніч поезії і музики нон-стоп», видавничий бізнес-форум, бібліотечний форум. Під окремим знаком оклику проходило на Форумі чимало благодійних акцій: «Книжкова антикриза», «Третій вік: задоволення від читання», «Подаруй дитині книжку!», «Придбай книгу – врятуй дитину».

Також у рамках Форуму відбулося чимало «круг¬лих столів» і дискусій. Зокрема, небайдужі українці зібрали на розмову учасників Ініціативної групи «Першого грудня», яку очолили її засновники – академік Ігор Юхновський та колишній дисидент, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

Театрально-концертне життя

24 вересня у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С.Крушельницької пройшов ювілейний концерт вокальної формації «20 років на сцені «Піккардійська терція» святкує з друзями».

7 вересня у Національному академічному українському драматичному театрі ім. М.Заньковецької розпочались гастролі Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка, присвячені пам'яті видатного актора, нашого земляка Богдана Сильвестровича Ступки.

28 вересня у Львівській обласній філармонії розпочалися концерти в рамках ХVІІІ Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти».

Там же 29 вересня відомий австрійський композитор та диригент Маттіас Ґеорґ Кендлінґер презентував львівській публіці свою першу симфонію «Маніпуляція». Світова прем’єра відбулася за участі Симфонічного оркестру K&K Philharmoniker та K&K Oперного хору, за диригентським пультом став особисто маестро.

27 вересня з вистави «Розбите серце» за п’єсою Михайла Старицького в театрі «Воскресіння» розпочався Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев – 2012», який триватиме до 6 жовтня.

27 вересня у Першому українському театрі для дітей та юнацтва відбувся показ вистави-відкриття ІІІ Фестивалю сучасної драматургії «Драма.UA» «Шалена кров» відомих німецьких драматургів Єнса Гільє і Нуркана Ерпулата.

Там же пройшов авторський вечір відомого письменника, лауреата Національної премії ім. Т.Шевченка Валерія Шевчука.

Образотворче мистецтво

18 вересня у Львівській національній галереї мистецтв відбулося відкриття виставки полотен Карла Звіринського, яка присвячена його пам’яті.

З 12 до 16 вересня в галереї «Primus» експонувалась виставка «Мовчазна гра» іспанського ілюстратора Пабло Амарго.

14 вересня в мистецькій галереї Гері Боумена відкрилась виставка творів художнього ткацтва (гобелен малих форм) та пастелі Ірини Мінько-Муращик.

У львівській книгарні «Є» відбулася презентація фотоальбому «Львів. Симфонія міста» Юрія Николишина.

Бібліотечна справа

Бібліотеки області провели низку заходів, приурочених до Всеукраїнського дня бібліотек.

Так, в бібліотеках Бориславської МЦБС організовувалися дні бібліографії «Бібліотечно-бібліографічні знання – школярам», «Каталоги і картотеки – гіди у книжковому морі», бібліотечні уроки «Інтернет: Що? Де? Як?», «Бібліотека. Книга. Читач», п’ятихвилинка «Храм мудрості людства», пізнавальна бесіда «Мій друже, супутнику книго моя, завжди на дозвіллі де ти, там і я», інформаційне повідомлення «Бібліотека і бібліотекар: невід’ємне, вічне». У бібліотеках Радехівської РЦБС було підготовлено книжкову виставку «Літературно-мистецька палітра Радехівщини».

Відзначалися ювілейні дати:

  • 150-річчя від дня народження О.Генрі (Бориславська МЦБС, Турківська РЦБС), 140-річчя від дня народження С.Крушельницької (Радехівська РЦБС), 135-річчя від дня народження О.Кульчицької (Радехівська РЦБС), 80-річчя від дня народження А.Солов’яненка (Радехівська РЦБС).

Популяризації літератури правової тематики сприяв лекторій «Діти: злочин і кара» (Турківська РЦБС).

До Дня української писемності та мови у Сколівській РЦБС проводились обговорення книг, дні інформації, бесіди по книгах, оформлено книжкову виставку «Українське слово, українське письменство в період Котляревського і до наших днів».

В Жидачівській ЦРБ відбулася творча зустріч з українським письменником, політичним діячем Василем Шклярем.

На популяризацію здорового способу життя та з нагоди всеукраїнського олімпійського тижня проводились бесіди-роздуми, години спілкування «Олімпійський дух гартуємо змалку», «Ранкова гімнастика для всіх», «З фізкультурою подружиш – здоровим будеш!» (Сколівська РЦБС), «В твоїх руках – здоров’я і життя, тож бережи себе для майбуття», «Здорові звички – здоровий спосіб життя» (Радехівська РЦБС).

Бібліотеки області особливу увагу приділили святкуванню 70-річчя створення ОУН-УПА. До дня партизанської слави було оформлено: книжкові виставки, тематичні полички, виставки-роздуми «Тих днів у пам’яті не стерти» (Сколівська РЦБС), проведено: години пам’яті «Низький уклін Вам, славні ветерани», «Нащадки пам’ять бережіть» (Сколівська РЦБС), урок історичної правди «УПА – героїчна боротьба народу України» (Радехівська РЦБС), година історії «УПА: історія нескорених» (Трускавецька МЦБС).

До 625-річчя м. Борислав в бібліотеках Бориславської МЦБС проведено: перегляд літературно-краєзнавчого кутка «Перлина Прикарпаття – наш рідний край», літературну вікторину «Що ми знаємо про наше місто?», презентацію фотоальбому «Борислав наше місто», підготовлено дайджести «Борислав літературний», «Борислав: минуле і сучасне».

Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Протягом місяця до уваги користувачів у відділі читального залу пропонувалися виставки:

  • «Тверезий спосіб життя в сім’ї та суспільстві – запорука здорової нації» (До Дня тверезості і здорового способу життя);
  • «Від форуму до форуму» (До ХІХ Форуму видавців у Львові).

Відділом виробничої літератури було підготовлено такі виставки та перегляди літератури:

  • «Ліс – існування та збереження» (16 вересня – День працівників лісу);
  • «Винахідники і раціоналізатори – інтелектуальна скарбниця нації» (19 вересня – День винахідника і раціоналізатора);
  • «Мистецтво вишивання: історія і сучасність».

8 вересня у бібліотеці відбулася зустріч колишніх студентів історичного факультету Львівського університету ім. І.Франка, члени нелегального гуртка «з поглибленого вивчення історії України». Згаданий гурток студенти створили 40 років тому. До Львова приїхали учитель історії у с. Данилівцях на Тернопіллі Роман Козовик, доцент Вінницького педагогічного університету Леонід Філонов, колишній мер Червонограда Степан Слука. Їх гостинно зустріли львів’яни: професор УКУ Мар’яна Долинська, генеральний директор Національного музею у Львові ім. А.Шептицького Ігор Кожан та член-засновник і заступник голови Українського геральдичного товариства, директор ЛОУНБ Іван Сварник. Організаторам не вдалося сконтактуватися лише з Ігорем Худим. Зустріч документували відомий журналіст Борис Козловський та фотограф Йосип Марухняк. Колишні гуртківці згадали студентські роки, діяльність гуртка, його цікаву програму «мирного розвалу» Радянського Союзу. Також зосередилися на розповсюдження листівок з протестом проти заборони Шевченківських свят у Львові 1973 р. (їх надрукував Зорян Попадюк), яке завершилося розгромом групи, виключенням усіх з університету, комсомолу та КПРС (Л.Філонов). А Мар’яну Долинську мусили терміново позбавити депутатського мандата Львівської міськради. Характерно, що жодному з гуртківців не вдалося поновитися у Львівському університеті. Найдалі доля закинула Степана Слуку: він працював у Нижньовартовську та Тюмені, а навчався у Новосибірську. І. Кожан закінчив Ужгородський університет, М. Долинська – Львівську політехніку, Р. Козовик навчався у Тернополі, І. Худий у Чернівцях, Л. Філонов у рідному Донецьку, І. Сварник закінчив Московський історико-архівний інститут. Думки присутніх щодо минулого розділилися. Мар’яна Долинська скептично поставилася до діяльності гуртка, вважаючи його радше «дитячою забавою у революціонерів», С. Слука та Л. Філонов значно серйозніше потрактували ідеї, закладені в програмі діяльності гуртка. Адже події в університеті мали значний розголос не лише у Львові, а й вплинули на формування цілого покоління студентської молоді. Учасники зустрічі ухвалили резолюцію: наступного разу зібратися на ювілейне 50-річчя студентського гуртка.

14 вересня відбулася презентація книги «Віра батьків» Ярослава Гнатіва. Зустріч відкрив директор ЛОУНБ Іван Сварник, який сказав, що «Віра батьків» була переломом у свідомості мільйонів галичан, які у горбачовський період бажали змін церковного ладу Галичини, легалізації УГКЦ і спрагло очікували правди про духовних провідників нації. Ігор Калинець, автор передмови до нового видання, поділився спогадами про обставини публікації твору. Він нагадав, що вперше з ним могли ознайомитися читачі «Євшан-зілля», редагованого Іриною Калинець. Друге видання вийшло за кордоном і в Україну потрапляло не легально. Поет наголосив, що Гнатів для нього – справжній знавець архівів і бібліотек (при цьому скромно промовчав про власний досвід архівної праці у Держархіві Львівської обл.), для якого факт є фактом лише при наявності документального підтвердження. Ярослав перегорнув сотні справ, і не лише у львівських сховищах, використав усі доступні публікації про митрополита Андрея. Його твір – це не лише виклад біографії Романа-Марії-Александра Шептицького, але й осмислення його ролі в становленні модерної української нації, у боротьбі за Українську державу. Микола Горинь повернув присутніх у 80-ті роки минулого століття, нагадав про хвилюючу атмосферу передчуття національного та релігійного відродження. На його думку, твір Гнатіва відіграв у цьому відродженні надзвичайно важливу роль, особливо у нас, в Галичині.

Дякуючи присутнім за теплі слова, автор розповів про мотиви перевидання твору, численні мандрівки слідами Митрополита. З великою гіркотою говорив про духовні втрати періоду незалежності. У родинному селі Шептицьких Прилбичах «загубили» унікальні реліквії: ікону Покрови Богородиці, на якій незнаний маляр зобразив численних предків митрополита Андрея, кивот у формі старої церкви XVI століття, священницькі шати. Я.Гнатів також нагадав учасникам презентації про публікації документів Митрополита та листи його матері. На завершення усі присутні змогли безкоштовно отримати книгу з автографом автора.

У рамках XIX Форуму видавців у Львові розпочався V Міжнародний фестиваль Бруно Шульца, відомого польського письменника і художника єврейського походження, народженого на українських теренах. Цьогоріч виповнюється 120-річчя від дня його народження та 70-річчя з дня трагічної загибелі.

Зокрема, 16 вересня у бібліотеці відбулися: презентація книг Т.Возняка «Бруно Шульц», Войцеха Пестки «До побачення у пеклі» (Польща); дискусія про російські переклади Бруно Шульца (І.Клех, Л.Цив’ян та ін.) та про рецепцію магічного реалізму в Росії (І.Сід, К.Дайс, Д.Файзов, Ю. Цвєтков та ін.).

27 вересня у відділі читального залу пройшла урочиста частина свята приурочена до Дня бібліотекаря. На яке були запрошені: головний спеціаліст відділу мистецтв культурно-просвітницької роботи і учбових закладів Управління культури Львівської облдержадміністрації Олена Шуберт, директор ЛОУНБ Іван Сварник, голова обласної профспілки працівників культури Михайло Підгурський, голова Львівської обласної асоціації книговидавців і книго розповсюджувачів Михайло Ватуляк. Вони привітали працівників бібліотек міста та області, вручили їм грамоти та подяки.

27 вересня у відділі літератури з національного та духовного відродження відбувся українсько-литовський семінар «Європейські перспективи України у контексті змін політичної ситуації як в Україні, так і у світі». Семінар організував Центр студій європейської інтеграції (Вільнюс), громадська організація «Незалежний культурологічний журнал «Ї» (Львів) й Генеральне почесне консульство Литовської республіки у Львові за підтримки Lithuanian Development Cooperation (Вільнюс).

Гостями заходу були громадські та політичні активісти, ідеологи та керівники підрозділів політичних партій, що займаються виборами до Верховної Ради України, викладачі українських вишів, журналісти. На семінарі розглядались три питання:

  • зміни у світовій геополітиці, які так чи інакше впливають на політичну ситуацію в Україні.

Аналіз цих змін було представлено головою правління українсько-польсько-американської фундації ПАУСІ, виконавчим директором Українського центру міжнародного ПЕН-клубу та головним редактором журналу «Ї» Тарасом Возняком (Львів).

  • нове самовизначення і нові виклики для Європейського Союзу.

Ці зміни у сприйнятті самого ЄС і перспектив, впливають на те, як Україна співпрацюватиме з цією структурою. Від цього залежить і те, чи можлива, а, якщо так, то у яких формах, інтеграція України «у» ЄС чи «з» ЄС. Головними доповідачами були: професор Інституту політичних наук та міжнародних відносин Вільнюського університету Міндаугас Юркінас, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань та науковий співробітник Каунаського університету Вітаутаса Великого Єва Гаяускайте.

  • проблема України, яка вкотре, а може, постійно – «на роздоріжжі».

Офіційно Україна проголошує свій курс на європейську інтеграцію. Однак ці декларації не отримують реального наповнення. А за останні роки спостерігається навіть регрес у євроінтеграційних процесах України. Виступили: науковий співробітник Каунаського університету Вітаутаса Великого Гєдрюс Квікліс, політичний аналітик Євген Жеребецьких (Київ), директор Інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління Олег Соскін (Київ), доцент кафедри політології Львівського національного університету ім. Івана Франка Юрій Шведа.

Робота народних домів. Художня самодіяльність

У м. Глиняни та с. Сасів (Золочівський р-н) відбувся етнофестиваль «Чисті джерела Бугу» під закликом «Від екології душі до екології природи».

У Народному домі с. Забужжя (Сокальський р-н) пройшов фестиваль холмської пісні «Холмщино, батьківщино моя».

30 вересня у Народному домі с. Гумниська (Буський р-н) відбувся концерт народного вокального ансамблю «Зорецвіт».

2 вересня у Народному домі с. Нагірне (Самбірський р-н) пройшло свято лемківської культури під гаслом «До тебе лину, моя рідна земле».

Музейна справа

10-14 вересня у Львівському музеї історії релігії відбувся семінар-стажування системи підвищення кваліфікації працівників Міністерства культури України на тему: «Римсько-католицька церква у незалежній Україні в пам’ятках історії та культури».

Там же 11 вересня в рамках VII Львівського міжнародного літературного фестивалю відбулася зустріч з відомим польським письменником Адамом Загаєвським.

А 19 вересня Валентина Панко презентувала свою виставку «Петриківські рукотвори».

23 вересня у Червоноградській філії Львівського музею історії релігії в рамках циклу «Мистецькі вечори в палаці Потоцьких» відбулася вистава «Я йду, Христе…» творчої майстерні Національного центру театрального мистецтва ім. Леся Курбаса «Театр у кошику» (м. Львів).

У Національному музеї у Львові ім. А.Шептицького триває виставка творів зі збірки Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая та приватних колекцій, де представлені жанрові картини, пейзажі, портрети, натюрморти.

У Музеї етнографії та художнього промислу презентував свою виставку малярства доцент кафедри академічного живопису Львівської національної академії мистецтв, заслужений діяч мистецтв України Іван Проців.

2 вересня у Палаці мистецтв музею «Дрогобиччина» (м. Дрогобич) експонувалась виставка «Кактус – Шульцу» художника-реставратора Левка Скопа.

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday382
mod_vvisit_counterYesterday588
mod_vvisit_counterThis week382
mod_vvisit_counterLast week4481
mod_vvisit_counterThis month23973
mod_vvisit_counterLast month28241
mod_vvisit_counterAll days3006827

We have: 8 guests online
Your IP: 35.170.78.142
 , 
Today: жовт. 25, 2020

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер

Соцмережі

AddThis Social Bookmark Button