Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Вечір пам'яті Євгена Дзиндри "Батько львівських левів"
Понеділок, 14 серпня 2023, 11:08

11 серпня у відділі мистецької літератури відбувся вечір «Батько львівських левів» до 110-річчя від дня народження Євгена Дзиндри (1913-1983), українського скульптора, викладача, громадського діяча.

Розпочала захід завідувач відділу Надія Письменна.

Щодня мінімум кілька тисяч львів’ян проходять чи проїжджають повз левів при вході в міську ратушу… Але хіба одиниці з них знають, що відновив їх, зруйнованих під час Другої світової війни, за старими світлинами і однією вцілілою лапою відомий львівський скульптор Євген Дзиндра. Дві фігури левів, які тримають щит із гербом міста, з’явились біля входу до львівської ратуші ще 1880 року... Скульптор, зять митця Петро розповідає, як саме розпочалося відновлення левів після закінчення війни: «Далекого 1946 року молодий скульптор Євген Дзиндра йшов вулицями Львова, з болем вдивлявся у рани, завдані рідному місту війною. Раптом на площі Ринок серед купи каміння він побачив уламок могутньої лапи одного з левів, що раніше стояли перед ратушею. Серце стислося від розпачу – війна знищила символ рідного міста! Який же Львів без левів? Скульптор поставив собі за мету відновити їх. Наступного року за єдиною невиразною фотографією леви були виліплені в глині. На той час почала функціонувати кераміко-скульптурна фабрика, яка виготовляла всю скульптурну продукцію в бетоні. Отож 1948 року перед ратушею постали відновлені леви в цьому матеріалі. І стояли вони на фоні арок».

Представлено книжково-ілюстративну виставку, де особливу увагу заслуговують такі видання:

  • Бірюльов Ю. Львівська скульптура від раннього классицизму до авангардизму (середина XVIII – середина XX ст.) [Текст] / Ю. Бірюльов. – Львів: Апріорі, 2015. – 528 с.

  • Гайда Ю. Леви Львова [Текст] / Ю. Гайда. – Львів, 2011. – 384 с.

  • Євген Дзиндра (1913-1983). Різьблені стежини життя [Текст] / вступ. ст. Р. Яціва. – Львів: Колір Про, 2023. – 150 с.

  • Яців Р. Євген Дзиндра (1913-1983). Різьблені стежини життя[Текст] / Р. Яців. – Львів: Колір Про, 2020. – 266 с.

  • Продовжив вечір художник, мистецтвознавець, педагог Роман Яців, який більш детально ознайомив з творчістю скульптора, репрезентував власну книгу «Євген Дзиндра (1913-1983). Різьблені стежини життя». На «процедуру» конкретизації і поглиблення вимірів сприйняття творчості в українській національній свідомості, на думку Р. Яціва, тривалий час очікує Євген Дзиндра – один з найактивніших будівничих мистецького іміджу Львова другої половини XX століття. Його творча методологія досі не набула достатньої фахової кваліфікації. У мистецтвознавчих оцінках затрималися загальні судження, зазвичай поза контекстом його багатої біографії, та ще й відсторонені від авторського світогляду. Досі не розкриті маловидимі зв’язки між темами, формами, пластикою, смисловим наповненням та ідейно-естетичним контекстом конкретного історичного часу, в якому він жив і працював…

    Учасником події став також Андрій Гречило, український історик, фахівець у галузі спеціальних історичних дисциплін, зокрема геральдики, вексилології, фалеристики, емблематики та сфрагістики. Він детально розповів про історію створення львівських левів. За його словами, фігури зроблені Євгеном Дзиндрою практично з нуля, а пластика левів фантастична.

    Доньки скульптора Тамара та Уляна розповіли про батька, про звичні сімейні дні, чим зворушили слухачів і викликали оплески. А знаєте, що таке «дзиндра»? Пані Тамара нагадала, що Іван Франко в оповіданні «У кузні» писав: «дзиндра – це маленькі крихти розжареного заліза…».

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday386
mod_vvisit_counterYesterday1971
mod_vvisit_counterThis week3829
mod_vvisit_counterLast week8236
mod_vvisit_counterThis month27956
mod_vvisit_counterLast month32356
mod_vvisit_counterAll days4200034

We have: 12 guests, 1 members online
Your IP: 44.220.62.183
 , 
Today: лют. 28, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер