Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Вшанування славного земляка (до 80-річчя від дня народження Ореста Мацюка)
Понеділок, 25 червня 2012, 15:10

24 червня, погожого недільного дня, Трускавець зустрічав науковців зі Львова, які приїхали вшанувати пам’ять видатного історика-архівіста Ореста-Нестора Мацюка (1932-1999). Урочистості, як годиться, розпочалися зі Служби Божої та панахиди в парафіяльній церкві. Далі гості та Орестові друзі відвідали музей історії Трускавця, де видатному землякові присвячена окрема експозиція. Приємно, що при цьому був міський голова п. Руслан Козир, який коментував розповідь працівників музею, а також познайомив присутніх з проблемами сучасного Трускавця. Втім, родини Мацюків, Гладких, Мінчаків присутні і в інших розділах музею, оскільки завжди належали до найактивнішої частини трускавецької громади.

Святочна академія відбулася в Народному домі, де зійшлися друзі, родичі, колеги та всі, кого цікавить історія і культура Трускавця й Галичини. Основну доповідь зробив директор ЛОУНБ Іван Сварник, який свого часу був заступником Ореста Мацюка в Центральному історичному архіві України у Львові. Він стисло виклав роль історика в становленні архівної справи в Україні, його внесок у розвиток філігранології, джерелознавства, дослідження фортифікацій України. На думку доповідача, цей внесок неможливо переоцінити, адже завдяки О. Мацюкові Україну знають науковці всього світу. А його картками, оглядами джерел і публікаціями успішно користуються відвідувачі архіву й дослідники.

Трускавецький краєзнавець Микола Іваник познайомив присутніх з результатами своїх генеалогічних досліджень у архівах, розповів про предків історика, про їхні пов’язання з родинами Біласів і Данилишиних, Різняка-Макомацького, їхній внесок у розвиток культури та освіти краю.

Спогадами про дитячі, юнацькі та студентські роки Ореста поділилися Зеновій Габшій, Зеновій Кадюк та Михайло Мацько. Останній також зробив екскурс у предмет наукових зацікавлень Ореста Мацюка – філігранологію, поєднав її з папірологією та кодикологією.

Відомий письменник і перекладач Андрій Содомора тепло згадав роки своєї праці в архіві, поділився цікавими спостереженнями про характер Ореста, його ставлення до колег, про його життєві зацікавлення. «Я й досі бачу Ореста, який вдивляється у папір чи навіть крізь нього, тримаючи його перед очима. До нього промовляють філіграні, виготовлені чиїмись руками в сиву давнину».

Професор Богдан Якимович згадав роки співпраці з Орестом Мацюком при перейменуванні вулиць міста Львова. До комісії з перейменувань належали авторитетні науковці, мистецтвознавці й архівісти Роман Крип’якевич, Андрій Дорош, Володимир Вуйцик, Іван Сварник. Справа перейменувань (усього у Львові змінили назву понад 550 вулиць) набула особливого поширення в Галичині, відгукнулася в Києві, однак, майже не торкнулася Східної і Південної України. Відомий публіцист і видавець Ярослав Сватко, продовжуючи цю тему, зауважив, що в наших містах було велике бажання позбутися спадку комуністичного минулого, натомість в Донецьку чи Одесі досі бракує політичної волі для цього.

Доцент Василь Петрановський розповів присутнім про важливий напрямок діяльності Ореста Мацюка – розвиток історичного краєзнавства. Адже, лише історії рідного Трускавця вчений присвятив 10 публікацій, був співавтором (з О. Мацієвським) бібліографії Трускавця. Трускавчани особливо вдячні своєму землякові за мікрофільм та копії давніх кадастрових планів села Трускавця.

Співорганізатор академії Іван Скибак поділився спогадами про плідну співпрацю з істориком і архівістом, розповів про вшанування пам’яті про земляка у Трускавці. Останнє втілилося у міжнародну наукову конференцію, перевидання бібліографії Трускавця та нарису історії міста, одним із авторів якого був Орест Мацюк.

Міський голова Трускавця Руслан Козир тепло подякував львів’янам, які знайшли можливість і час завітати до міста, поділився міркуваннями про перевидання книги «Нескінченна подорож», розширення експозиції музею історії Трускавця, встановлення меморіальної дошки на будинку, де народився видатний науковець.

На урочистостях були присутні дружина вченого пані Надія, яка багато робить для вшанування пам’яті Ореста Мацюка, та онучка Юля. Учасники академії завітали також до будинку Мацюків, оглянули впорядковану й доглянуту територію курорту «Перлина Карпат».

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday934
mod_vvisit_counterYesterday1713
mod_vvisit_counterThis week934
mod_vvisit_counterLast week7865
mod_vvisit_counterThis month14292
mod_vvisit_counterLast month54046
mod_vvisit_counterAll days4392998

We have: 109 guests online
Your IP: 3.238.116.201
 , 
Today: лип. 14, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер