Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Щедруй і величайся, Україно! Обереги нашої традиції – колядки та щедрівочки
Середа, 25 січня 2017, 11:11

Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробили протягом багатьох століть і освячені віками.

Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому.

Звичаєвий обряд Святої Вечері символічно об’єднує всіх людей, що належать до одного народу, однієї нації.

На час, у який ми тепер святкуємо Різдво Христове, колись, ще до християнства на Україні, припало свято зимового повороту сонця. Це був час ворожіння на майбутній рік; а тому ми і тепер маємо в різдвяних звичаях цілу низку дохристиянських елементів, що мали своїм призначенням накликати добрий урожай у наступному році, багатство і добробут у дім господаря.

Про все це співається в колядках, що були відомі ще до початку християнських часів на Україні. Це виявляється і у звичаєвих обрядах: дванадцять полін, дванадцять святвечерніх страв, закликання на вечерю мороза, вовка, чорної бурі та злих вітрів, дідух на покутті, сіно на столі.

Усі ці рухи, дії і слова, що, на перший погляд, не мають ніякого значення в житті людини, віють на серце кожного з нас чаром рідної стихії і є для душі живущим бальзамом, який сповнює її могутньою силою.

Артюх Л. Звичаї українців у народному календарі [Текст] / Лідія Артюх. – Київ : Балтія-Друк, 2012. – 224 с. : іл. кольор.

З книги ви дізнаєтесь про календарні свята і обряди українців, познайомитеся зі звичаями та традиціями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом.

 

 

 

 

Від Романа до Йордана: обряди, символи, страви [Текст] / авт.-упоряд. Ярослав Музиченко. – Вид. 2-ге, випр. і доповн. – Львів : Свічадо, 2012. – 144 с.

З давніх часів від Романа до Йордана українці святкували цілу низку різноманітних зимових празників. Ці святкування мали як релігійний, так і побутово-обрядовий вимір. Це видання допоможе нашій молодій генерації українців відтворити давні зимові обряди і дійства у міському середовищі ХХІ ст.

 

 

 

 

 

 

Воропай О. Звичаї нашого народу: народньо-календарні звичаї, український народний одяг [Текст] : етногр. нарис / Олекса Воропай ; худож. І. Бородаєва. – Київ : Пульсари, 2012. – 632 с. : іл. кольор.

Фундаментальна праця Олекси Воропая – підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців.

 

 

 

 

 

 

Іде звізда чудна [Текст] : колядки, щедрівки та віншування / упоряд. Наталя Манько. – Львів: Свічадо, 2005. – 464 с.

До збірника ввійшло понад двісті колядок, щедрівок, віншувань, новорічних та йорданських пісень.

 

 

 

 

 

 

 

Колядки та щедрівки [Текст] / упоряд. Олександра Турко. – Львів : Растр-7, 2012. – 200 с.

Традиційні різдвяні колядки – це справжня духовна скарбниця українських християн, яку потрібно глибоко пізнавати, передавати з покоління в покоління і, наче молитви, співати і оберігати її святість.

 

 

 

 

 

 

 

Колядки та щедрівки в сучасних записах [Текст] / упоряд. Світлана Китова. – Черкаси: Брама, 2003. – 248 с.: іл.

У збірнику вміщено значну колекцію народних різдвяних та новорічних пісень, записаних автором. Видання має не лише наукове та пізнавальне значення, а спонукає до відродження українських обрядових традицій.

 

 

 

 

 

 

Лагерлеф С. Вифлеємська ніч [Текст] : різдвяні легенди / Сельма Лагерлеф ; пер. М. Лемик. – Львів : Свічадо, 2012. – 112 с.

Різдвяні легенди подарують можливість вирушити разом з мудрецями до Вифлеємської печери, дізнатися, що напророкувала імператорові Августу віщунка, як бджілка та лілії врятували немовля від меча римського воїна.

 

 

 

 

 

 

 

Різдвяна зірничка [Текст] : різдвяні вірші та легенди для молод. шк. віку / упоряд. М. Горбаль ; худож. О. Кваша. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2011. – 30 с. : іл. кольор.

 

 

 

 

 

 

Різдво в нашому домі [Текст] / упоряд. і ред. Михайло Падура. – 2-ге вид., доповн. – Львів, 2006. – 416 с. : іл.

Книга розрахована на масове читання, але зацікавить і фахівців з різних галузей, особливо істориків, етнографів, богословів, літературознавців, мистецтвознавців, музикологів.

 

 

 

 

 

 

 

Різдво у Львові [Текст] / авт.-упоряд.: Оксана Зьобро, Юлія Тунік-Чорна. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2013. – 81 с. : іл.

Усі знають, що Різдво – то свято родинне. Львів у святкові дні стає великим домом, який збирає на гостину велику-превелику родину, щоб люди могли сказати одне одному найважливіші речі – про те, що народжується Бог у серці, і з його народженням приходить та особлива радість, яка дає силу жити і любити життя.

 

 

 

Різдвяні та новорічні віншування [Текст] : збірник. – Львів: ПП Сорока Т. Б., 2008. – 122 с.

 

 

 

 

 

 

 

 


Українці: Свята. Традиції. Звичаї [Текст] / уклад. Іван Коверець. – Донецьк : Альфа-Прес, 2004. – 304 с.

Особливий інтерес ця книга становить для бібліотек –загальнодоступних для всіх верств населення установ, завданням яких є збирання, накопичення матеріалів та інформації з краєзнавства, популяризація української мови – одного з головних чинників незалежності нашої держави, національних традицій, звичаїв та обрядів, що сприяє відродженню національної самосвідомості українського народу.

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday290
mod_vvisit_counterYesterday1004
mod_vvisit_counterThis week290
mod_vvisit_counterLast week7345
mod_vvisit_counterThis month17024
mod_vvisit_counterLast month50069
mod_vvisit_counterAll days4341684

We have: 27 guests online
Your IP: 44.222.64.76
 , 
Today: черв. 16, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер