Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

ПРОЩАЮЧИСЯ З ІГОРЕМ
П'ятниця, 18 квітня 2025, 18:12

Уночі 15 квітня відійшов у кращі світи мій приятель зі студентських років Ігор Хомин, донедавна головний хранитель фондів Львівської галереї мистецтв. В останні роки він хворів, тож ми бачилися не дуже часто. Однак систематично: про це дбав наш однокурсник Ігор Сульженко (хай спочиває з Богом), який збирав нас чотирьох, якщо Ігор Кожан не був на той момент у Парижі чи Києві, на товариський обід.

Натомість я добре знав про наукову й видавничу роботу Ігоря. Він усе життя, з 1975 року, працював у Картинній галереї. Особливо плідним було для нього, як мистецтвознавця, останнє двадцятиліття. Зокрема, 2008 р. (саме коли він став головним хранителем фондів ЛГМ) під його іменем вийшов вишуканий альбом "150 arcydzieł malarstwa polskiego" з біограмами митців. 2015 у Варшаві побачив світ фундаментальний «Каталог польських та з Польщею пов’язаних плакет, медальйонів і медалей» (2 томи, польською мовою). Докладну рецензію на це видання написав відомий джерелознавець Олег Купчинський, який вказав: "Підготовка Каталогу в Україні та його видання в Польщі є свідченням поглиблення ділових і партнерських українсько-польських взаємин у галузі культури" . А 2020 р. Ігор Хомин видав каталог «Польська та пов'язана з Польщею скульптура XIX-XX століть». Натомість я добре знав про наукову й видавничу роботу Ігоря. Він усе життя, з 1975 року, працював у Картинній галереї. Особливо плідним було для нього, як мистецтвознавця, останнє двадцятиліття. Зокрема, 2008 р. (саме коли він став головним хранителем фондів ЛГМ) під його іменем вийшов вишуканий альбом "150 arcydzieł malarstwa polskiego" з біограмами митців. 2015 у Варшаві побачив світ фундаментальний «Каталог польських та з Польщею пов’язаних плакет, медальйонів і медалей» (2 томи, польською мовою). Докладну рецензію на це видання написав відомий джерелознавець Олег Купчинський, який вказав: "Підготовка Каталогу в Україні та його видання в Польщі є свідченням поглиблення ділових і партнерських українсько-польських взаємин у галузі культури" . А 2020 р. Ігор Хомин видав каталог «Польська та пов'язана з Польщею скульптура XIX-XX століть».

Протягом тривалого часу він опрацьовував фонди живопису і виявляв портрети. Скаржився, що після війни в Галереї працювали люди, які не знали польської, німецької, французької та інших мов, не кажучи вже про латину. Тому багато творів неправильно чи неточно атрибутовані. Ця марудна праця стала можливою завдяки заангажуванню та допомозі директора галереї Бориса Возницького та її співробітників. Робота над томами каталогу тривала багато років і стала справжнім професійним викликом для його автора Ігоря Хомина, не лише з точки зору обсягу опрацьованих матеріалів, але й методології.

Виданню публікації була присвячена інституційна зустріч, яка відбулася 9 травня 2024 р. в Палаці Потоцьких у Львові під почесним патронатом Консульства Республіки Польща у Львові. У зустрічі взяли участь Тарас Возняк – директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г. Возницького; Сильвія Триц – в. о. директора Інституту «Полоніка»; Ігор Хомин – автор видання «Портрети польських та пов’язаних з Польщею осіб», куратор і хранитель фондів ЛНГМ; д-р Єжи Петрус – науковий редактор каталогу, мистецтвознавець, довголітній віце-директор Королівського замку на Вавелі. Як вказували учасники презентації, Львівська національна галерея мистецтв ім. Б. Г. Возницького – це музейна установа, у колекціях якої є найбільше польських пам’яток. Вона продовжує традиції польського музею – Національної галереї міста Львова, заснованої у 1907 р. Колекція польського живопису налічує понад півтори тисячі портретів, які створювалися від XVI-XVII ст. і аж до тридцятих років ХХ ст. Серед них портрети монархів та членів їхніх родин, магнатів, шляхти, міщан, а також селян, духовенства, державних і місцевих сановників. Велику групу складають портрети львів'ян, виконані місцевими художниками. Ці картини свого часу прикрашали інтер'єри палаців, садиб, міщанських будинків, а також костелів і кляшторів. Часто вони творили окремі портретні галереї в родових осідках Дідушицьких, Потоцьких, Лянцкоронських та ін. аристократів, в резиденціях духовних сановників.У каталозі представлені роботи відомих польських художників, зокрема Марціна Яблонського, Яцека Мальчевського, Яна Матейка, Генрика Родаковського, Ольги Бознаньської, Алоїза Рейхана, Войцеха Коссака та ін. Серед портретованих - політик Давид Абрагамович, міщанка Марія Афендик, художниця Софія Альбіновська, архієпископи Антоній Ангелович і Андрій Алоїз Анквич, король Авґуст ІІ, маляр Олександр Авґустинович та інші діячі. Як вказував І. Хомин, ЛНГМ, що постала на місці Національної галереї міста Львова, заснованої 1907 р., зберігає понад півтори тисячі портретів ХVI-ХХ ст. різних осіб. Їх створили бл. 250 художників від аматорів і до видатних митців, таких як Лебрен, Жерар, Матейко. Ці твори довший час прикрашали замки й палаци, міщанські будинки, костели й монастирі. Протягом 1967-1983 Б. Возницький цілеспрямовано збирав портрети у ЛГМ, отож збірка стала дуже презентабельною. Опрацьовані портрети з біографічними довідками (загалом понад 800) Ігор Хомин опублікував у 2 томах (літери А-J, K-R). Том 3 мав охоплювати осіб на літери S-Z, а т. 4 - неідентифікованих, бібліографію та примітки.

Ігор Хомин покинув нас фізично. Але його книги, його наукова праця слугуватимуть не лише нам, а й наступним поколінням. Вічная пам’ять невтомному працівникові на музейній ниві!

Іван Сварник, директор ЛОУНБ

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday271
mod_vvisit_counterYesterday825
mod_vvisit_counterThis week1096
mod_vvisit_counterLast week17484
mod_vvisit_counterThis month37227
mod_vvisit_counterLast month53341
mod_vvisit_counterAll days4867459

We have: 10 guests online
Your IP: 3.15.1.45
Mozilla 5.0, 
Today: квіт. 21, 2025

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер