Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Статті
УКРАЇНСЬКА НАУКА У США
Середа, 15 березня 2023, 17:36

Видавничий дім «ПРОСТІР» (Київ) передав до нашої бібліотеки цікавий збірник «Академічна традиція українського зарубіжжя: історія і сучасність» - книгу, видану 2021 р. до 80-ліття проф. Альберта Кіпи, президента УВАН у США. Добір авторів та тематика статей залежали від двох редакторів – Ігора Гирича (Україна) й Леоніда Рудницького (США). Та головним motto збірника є відзначення багатолітньої плідної діяльності професора Кіпи на ниві української науки, культури й духовності у США, зокрема в УВАН. Чільними постатями цієї славної установи свого часу були Дмитро Чижевський, Юрій Шевельов, Олександр Оглоблин, Марко Антонович, Омелян Пріцак, Григорій Костюк, Ігор Шевченко, Роман Шпорлюк, Ярослав Пеленський, Тарас Гунчак.

Детальніше...
 
ПОЕТ І ПОЛІТИК
Середа, 01 лютого 2023, 15:27

Помер Дмитро Павличко. Чудовий поет. Мудрий, ліричний, глибоко народний. Для багатьох він був втіленням галичан, які то боряться насмерть проти ворога, то пристосовуються до зміни обставин і переходять у «внутрішню опозицію», часом навіть уявну. Дмитро Павличко був суперечливою постаттю. Його то хвалили, то лаяли. Хвалили за сміливість, патріотизм, лаяли за конформізм. Згодом, із погляду вічности, історики культури й української літератури ХХ-ХХІ ст. зможуть дати його особистості значно об’єктивнішу оцінку. Врахують його вплив на покоління шістдесятників та й на не опозиційну до режиму інтелігенцію, яка знала напам’ять його знаменитого «Коли помер кривавий Торквемада», зачитувалася його сонетами, пишалася «Всесвітом», яким він певний час керував. У горбачовські часи він стрепенувся, з головою кинувся в політику, став одним із лідерів боротьби за самостійність України, співтворцем громадських рухів і політичних партій, а в кінцевому підсумку - нашої незалежності.

Детальніше...
 
НОВЕ КАРТОГРАФІЧНЕ ВИДАННЯ
Четвер, 08 грудня 2022, 17:30

Наша бібліотека отримала в дарунок від Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України (директор Львівського відділення Мирон Капраль) картографічне видання «Белз». Це вже 5-й том серійного видання «Атласи українських історичних міст». Свої томи вже отримали Львів, Галич, Жидачів, Жовква. Авторами цього тому є відомі науковці О. Бойко, М. Капраль, О. Лазурко, О. Осаульчук, Н. Паславська, В. Петрик, В. Петегирич, О. Рибчинський, В. Слободян, Б. Смерека, А. Фелонюк, С. Ямелинець. Атлас є незамінним джерелом для подальшого вивчення історії, культури, археології, релігійних та економічних стосунків, топонімії та інших аспектів існування одного з найдавніших культурних і політичних осередків нашого краю – княжого Белза. Видання відзначається високим науковим і поліграфічним рівнем. Воно призначене для науковців, викладачів і студентів, краєзнавців та всіх, кого цікавить Галичина.

 
Здобудем Українську державу або згинем в боротьбі за неї
Середа, 19 жовтня 2022, 14:18

З незламним духом України, відшліфованим історичною боротьбою, прикладом якої є герої ОУН-УПА, посиленням її військової спроможності завдяки особистій відданості та допомозі Заходу, Україна сьогодні не тільки змагається на полі битви, але також є найкращим шансом демократії врятувати світ. Саме такий спадок ми спостерігаємо у 80-ту річницю створення УПА та 31-у річницю відродження Української державності.

7 жовтня 2021 року Львівська обласна рада своєю ухвалою оголосила 2022 рік Роком УПА.

Тож книгозбірня з цієї нагоди підготувала бібліографічний покажчик «Здобудем Українську державу або згинем в боротьбі за неї» із серії «Поборники державності України», який містить перелік публікацій із зарубіжної преси, наявної у відділі україніки.

«Здобудеш або згинеш – стояли вони тоді. Здобудемо або згинемо – стоїмо ми сьогодні».

 
ФОНД 146 (ГАЛИЦЬКЕ НАМІСНИЦТВО) ЦДІА УКРАЇНИ У ЛЬВОВІ
Четвер, 29 вересня 2022, 15:14
Королівський арсенал - архівосховище, де зберігається ф.146

Серед різноманітних фондів Центрального державного історичного архіву України у Львові, у якому загалом налічується понад 1 млн. справ за ХІІ-ХХ століття1 , фонд Галицького намісництва є найчисельнішим – понад 200 тис. справ (станом на 2003 рік), а водночас і найрізноманітнішим за відображеною в ньому інформацією2. Хронологічні рамки фонду – 1448—1934 рр., хоча сама установа існувала протягом 1773-1918 рр..3 Раніші документи – це оригінали й копії привілеїв, наданих князями, королями, папами, митрополитами та ін. містам, церквам, костелам, монастирям. Їх після 1772 р. подавали до Галицького губернаторства (намісництва) на підтвердження міських прав, володіння нерухомим майном та ін. Значна кількість давніх документів пов’язана також із підтвердженням шляхетства. Зокрема, в оп. 85 (Publico-Politico) відклалися матеріали про визнання, підтвердження та позбавлення шляхетства (1776-1875). Пізніші документи стосуються продовження судових, майнових та ін. справ у польський період. Для загального уявлення про тематичне розмаїття документів фонду можна навести стислий зміст одного з понад 110 описів цього фонду, зроблений У. Кришталович для архівного фондового довідника.4

Детальніше...
 
Картограф та астроном Йозеф Лізґаніґ : львівський період діяльності (1772-1799)
Середа, 28 вересня 2022, 09:44
Йозеф Лізґаніґ

Сьогодні ім’я автора першої топографічної карти Галичини складеної методом тріангуляції системі координат Йозефа Лізґаніґа1 тією чи іншою мірою відоме в українських наукових колах. У середовищі астрономів, геодезистів та дослідників давньої картографії – більше, для широкого загалу – менше.

Тим не менше, у лютому 2019 року виповнилося 300 років із дня народження відомого австрійського філософа, математика, астронома, винахідника і конструктора астрономічних та геодезичних приладів, картографа Йозефа Ксаверія Лізґаніґа, який 30 останніх років свого життя працював, творив та досліджував у Львові.

З 1772 року Галичина увійшла до складу Австрійської імперії. Перші патенти і розпорядження імператриці Марії Терезії декларують реформи в управлінській, аграрній, адміністративній, освітянській, медичній, науковій та ін. сферах новоприєднаного краю.

Детальніше...
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 10

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday648
mod_vvisit_counterYesterday1355
mod_vvisit_counterThis week3712
mod_vvisit_counterLast week6717
mod_vvisit_counterThis month14957
mod_vvisit_counterLast month15331
mod_vvisit_counterAll days3875740

We have: 16 guests online
Your IP: 3.236.207.90
 , 
Today: бер. 21, 2023

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер

Соцмережі

AddThis Social Bookmark Button