Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Книжкова-альбомна експозиція «Великодня мозаїка»
Середа, 16 квітня 2025, 09:48

До Великодніх свят 2025 відділ літератури іноземними мовами імені Омеляна Масляка презентує книжково-альбомну експозицію «Великодня мозаїка», де зацікавлений користувач може знайти опис традицій, страв та звичаїв до Великодня різних народів мовами світу.

На відміну від Різдва Христового дата Великодня змінюється щороку. Вона визначається залежно від дати першого повного Місяця після весняного рівнодення. Великдень є офіційним святом в Україні. Оскільки воно завжди припадає на неділю, наступний понеділок зазвичай є вихідним. Проте це правило не діє під час військового стану. Святкуванню Великодня передує Великий піст, який триває сім тижнів. У цей період віряни утримуються від їжі тваринного походження, такої як м’ясо, яйця, молоко та масло. Останній тиждень перед Великоднем, Страсний тиждень, має особливе значення для християн. Протягом цих днів згадують Страсті Христові та його останні дні на землі.

Кожен день Страсного тижня має своє значення:

Великий понеділок присвячений згадці старозавітного патріарха Йосипа та прокляттю смоківниці. Цього дня також починається підготовка до мироносіння — миро готують від понеділка до середи, а в четвер його освячують.

У вівторок Страсного тижня віряни згадують, як Христос навчав у Єрусалимському храмі, і народ вважав Його пророком.

Велика середа (Страсна середа) — день, коли Ісус був відданий на страждання і смерть. Цього дня у службі прославляється «грішниця», яка вилила миро на голову Ісуса, і засуджується зрада Юди.

У Чистий четвер віряни згадують установлення таїнства Євхаристії — причастя Тіла і Крові Христових.

Велика п’ятниця — найскорботніший день, коли Ісуса розп’яли і Він помер, викупивши гріхи людства. Цього дня віряни зазвичай проводять час у роздумах і згадках про життя і вчення Христа.

У суботу згадують, як Ісус, згідно з Біблією, зійшов у пекло і вивів праведників. Ввечері суботи починається святкове богослужіння у храмах.

Паски та крашанки слід освятити до сходу сонця. Після цього потрібно поділитися милостинею із нужденними, що, за віруваннями, приносить злагоду в дім. Після півночі проводиться урочиста Великодня заутреня у храмах та церквах.

У неділю на Великдень вся сім’я збирається разом за святковим столом, щоб розговітися. Трапезу зазвичай починають із яєць.

Що не можна робити на Великдень? Церква наголошує, що не слід: приносити до церкви все без винятку для освячення: алкоголь, страви, приготовані з крові тварин, фрукти та овочі, матеріальні цінності. Також існують і певні обмеження у діях на Великдень:

  • не можна виконувати важку фізичну роботу, займатися хатніми справами — не можна будувати, ремонтувати, прибирати чи прати;

  • не можна сваритися, лаятися чи мати погані наміри, хоча це, звісно, не слід робити в будь-який день;

  • на Великдень не можна вінчатися або відвідувати кладовище;

  • освячену їжу не можна викидати — її рекомендується віддати тваринам або спалити.

ВЕСЕЛИХ СВЯТ І СМАЧНОЇ ПАСКИ!

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday28
mod_vvisit_counterYesterday4144
mod_vvisit_counterThis week16913
mod_vvisit_counterLast week10156
mod_vvisit_counterThis month35560
mod_vvisit_counterLast month53341
mod_vvisit_counterAll days4865792

We have: 5 guests online
Your IP: 3.15.226.5
Mozilla 5.0, 
Today: квіт. 19, 2025

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер