Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Відділ україніки
Середа, 12 жовтня 2011, 08:52
Забезпечення якісного і оперативного обслуговування читачів, надання бібліотечно-бібліографічних та довідково-інформаційних послуг за профілем роботи відділу.
Надання бібліотечно-бібліографічних послуг.
Консультативна і практична допомога ЦБС області за профілем діяльності відділу..

Історія відділу.
Проголошення Акту незалежності України і підтримка його народом України 1 грудня 1991 року відкрила дорогу до співпраці з українцями в діаспорі Так, у грудні 1991 року стараннями Клубу української греко-католицької інтелігенції, котрий очолює відомий мистецтвознавець-колекціонер Іван Гречко, до Львова надійшла література, зібрана в приватних книгозбірнях Канади і Америки та Українській книгарні "Арка" в Торонто. На основі цієї ж збірки було створено першу у Львові Бібліотеку діаспорної літератури ім.М.Павлика, котра зараз є відділом україніки ЛОУНБ.

З числа перших благодійників, котрі довідалися про існування у Львові книгозбірні діаспорних видань і прилучилися до поповнення її фондів стали: родини Олега та Божени Іванусівих з Канади. Ця високоінтелігентна і патріотична родина належить до співзасновників даної книгозбірні. Будучи добре обізнаними з нашими читацькими запитами і потребами, розлучилися з багатьма духовними скарбами своєї родини , подали приклад іншим сім"ям в Канаді. Окрім цього родини Федора та Марії Савюків з Франції, отець Дмитро Блажейовський з Італії, Володимир Гоцький, Іван Бігус з Англії, Марія Крижанівська з Америки, Богданна Мончак з Канади, Ліда та Зеновій Марцюки з Мюнхена, родина Барчинських з Австралії та інші. Фонд відділу є унікальним, адже до нього уся періодика української діаспори з 40-50 років до наших днів. Це, зокрема, журнали української молоді "Авангард"(Лондон), "Крилаті"(Бельгія), "Веселка" Америка, "Мій приятель"Канада,"Готуйсь", журнал пластового юнацтва "Пласт", "Пластовий шлях", журнали для жінок "Жіночий світ", "Наше життя" (Канада), літературознавчі "Сучасність" (Мюнхен), "Пороги"(Аргентина), "Літературно-науковий вісник" (Львів, НТШ), окрім того "Визвольний шлях", "Український історик", "Український вісник". "Український самостійник", "Екран", "Патріархат", "Нотатки з мистецтва". Також до фонду відділу надійшли річники газет "Америка" від п. Марії Крижанівської з Америки, "Церква і життя" від отця Зенона Харкавого з Австралії, "Українська думка" від Святомира Фостуна- голови Об"єднання бувших вояків Українців у Великій Британії та інші. "Гомін України" "Національна Трибуна", "Промінь", "Віра і культура" "Ми і світ" від Олега і Божени Іванусів з Канади. Ці періодичні видання надходять і до сьогоднішнього часу. Великий внесок у формування фонду вніс Михайло Хома з Бельгії. До книгозбірні надійшла література досі малознана, або не відома в Україні. Зокрема це книги видані в видавництві Юліана Середюка в далекій Аргентині. Серед них повість-хроніка "Від Сибіру до Канади" українського письменника Миколи Приходька, збірники документів та спогадів про більшовицький терор в Україні. Унікальними є також видані невеликим накладом художні твори авторів післявоєнної еміграції.

- "Приємно вражений зростом бібліотеки діаспорної літератури, яка приносить велику користь для відвідувачів. Молю Бога, щоб благословив працю віддіних людей і тих, що пожертвували свої книжки на користь українського народу. Нехай Боже благословення перебуває назавжди в цій культурній установі", - такі рядки залишив у книзі вражень отець Зенон Харкавий з Австралії. Він тех серед постійних благодійників бібліотеки, сприяє зростанню її фондів. Як і отець Іван Шевців, котрий уже вкотре зібрав серед українців Австралії багато книжок і журналів й перевіз до Львова сприяє поповненю фонду книгозбірні і родина Барчинських, яка теж записала такі слова: "Уважаємо, що це є дуже корисна бібліотека... Надіємося, що послужать ці книги народові Вільної України, в тому числі міста Львова". Пан Орест Барчинський є автором багатьох книг, серед яких і подаровані бібліотеці збірки оповідань "Самотність" про життя українців Австралії.

Завдячуючи дарувальникам з української діаспори та клопіткій праці бібліотекарів вся періодика, яка надійшла до бібліотеки була аналітично розписана і на цій основі було створено "Систематичну картотеку статей" та "Картотеку персоналій" ці картотеки стали надзвичайно цінним джерелом для наших читачів в дослідженні української історії, культури, науки як в Україні так і в діаспорі. До "Картотеки персоналій" занесено імена всіх осіб, про яких були статті в газетах, журналах та календарях-альманахах і систематизована вона згідно до професійної приналежності даної особи, а далі за алфавітом.

Фонд відділу складає понад 40 тис. одиниць книжок та журналів з них діаспорних видань коло 28 тис. Серед них З особисті(приватні) книжкові колекції родини Вертипорохів та Іванусівих з Канади, отця Івана Шевціва з Австралії та отця Дмитра Блажейовського з Італії. На основі цих бібліотек вже підготовано до друку три випуски Каталогу "Приватні колекції – бібліотечній громадськості." Ці каталоги цінні тим, що в них включено літературу з автографами авторів книг відомих діячів культури і науки, котрі були подаровані нашим дародавцям.

  Функціональні обов'язки:
 • Формує, організовує, зберігає фонд відділу.
 • Фонд відділу формується з літератури подарованої українською діаспорою та новими надходженнями згідно з профілем роботи.
  Фонд відділу містить документи і періодичні видання з питань історії, літературознавства, мистецтва, художньої літератури, політики, релігієзнавства виданої в українській діаспорі та в Україні..
 • Забезпечує поточне комплектування відділу шляхом опрацювання інформаційно-бібліографічних видань (видавничих каталогів; прайс-листів видавництв; проспектів; галузевих, тематичних, інформаційних та інших бібліографічних покажчиків; каталогів періодичних видань), подання замовлень відділу комплектування Бібліотеки.
 • Вивчає склад і використання фонду відділу.
 • Забезпечує організацію і збереження фонду, перевіряє його наявність.
 • Формує читацький контингент, забезпечує переважне залучення до користування відділом і пріоритетне обслуговування науковців та спеціалістів істориків, мистецтвознавців, релігієзнавців.
 • Надає бібліотечно-бібліографічні та довідково-інформаційні послуги:
 • – інформаційне обслуговування споживачів інформації за допомогою електронного каталогу та картотеки, зокрема представників органів влади, наукових працівників; виробничих колективів установ міста та області, ділових кіл;
  – пошук інформації в Internet.
  Бібліотечно-бібліографічні та довідково-інформаційні послуги на  основі:
 • проведення виставок книг;
 • користування нічним абонементом;
 • складання бібліографічних списків для курсових, дипломних та наукових робіт.

Організовує і проводить презентації фірм, установ та закладів.

  Організовує:
 • відкриті перегляди літератури;
 • виставки нових надходжень;
 • презентації книг;
 • літературні вечори та вечори памяті.
 • Бере участь у видавничій діяльності Бібліотеки.

  Працівники відділу:

  Завідувач: Рудик Любов Степанівна

  Провідний бібліотекар: Москович Галина Василівна

  Бібліотекарі І кат.: Москва Мар'яна Василівна, Лемик Ірина Миколаївна

  Бібліотекар ІІ кат.: Семенів Тарас Іванович

  Адреса: проспект Шевченка, 13

  Тел.: (032) 235-52-26

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday782
mod_vvisit_counterYesterday1971
mod_vvisit_counterThis week4225
mod_vvisit_counterLast week8236
mod_vvisit_counterThis month28352
mod_vvisit_counterLast month32356
mod_vvisit_counterAll days4200430

We have: 16 guests online
Your IP: 44.220.62.183
 , 
Today: лют. 28, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер