Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

ЛИТОВСЬКА ДОБА
Вівторок, 12 листопада 2024, 15:48

Саме такою була тема лекції Івана Сварника 11 листопада. Вона викликала багато питань присутніх. Адже це епоха, про яку мало говорять не лише у Львові, але й в Україні загалом. Непогане уявлення про нашу спільну з литвинами історію дає гарно ілюстрована книга «Україна: литовська доба» (К., 2008). Вона тривала від ХІV ст. до 1569 р. й завершилася Люблінською унією, на честь якої над Львовом височить штучний пагорб.

Перехід окремих земель (князівств) під владу Великого Литовського князівства відбувався поступово мирним шляхом. Адже в литовських князів були для цього правні підстави: молодший син короля Данила Шварно був одружений з донькою великого литовського князя Міндовга і правив Чорною Руссю (горішня течія Німана), а згодом був навіть співправителем Литви, а з 1267 великим литовським князем. Згодом династія Романовичів вигасла (останній володар, Болеслав-Юрій ІІ був зятем в. литовського князя Гедиміна), отож за руський спадок почалася боротьба між Литвою, Польщею і Уграми. 1340 польський король Казимир здійснив похід на Русь, захопив Львів, однак повернувся до Кракова. Протягом 1340-1349 Галицька Русь визнавала своїм сюзереном волинського князя Дмитра-Любарта. Це зафіксовано на дзвоні собору св. Юра 1341 Дмитро-Любарт володів Волинською, Холмською і Белзькою землями. За ці землі він воював з Польщею й Угорщиною. Головним опорним пунктом у цих війнах був Олеський замок, де литовська залога боронилася до 1432 р., а намісником був князь Богданко Рогатинський. Крім того, під владу Литви перейшла північно-західна половина Київської Руси. Литва організувала захист цих земель від ординців. А після 1363 р., перемігши монголо-татар на Синій Воді, почала колонізацію Причорномор’я. Потужні замки збудували в Кам’янці-Подільському, Хотині, Білгороді, заснували порт Качибей (на його місці нині Одеса). Однак 1385 р., після одруження в. литовського князя Ягайла з польською королевою Ядвігою (Кревська унія) виникла нова держава – Річ Посполита. Потужним конкурентом Ягайла був князь Вітовт. Але 1399 він зазнав поразки від ординців на Ворсклі, отож мусив визнати зверхність Ягайла. Українська знать (зокрема князі) обрали новим вождем Свидригайла, який повів війну протии Польщі. Вона тривала майже до смерті Свидригайла (1452). Останнім її спалахом було повстання Глинського 1508. Остаточно польська влада на більшості українських земель утвердилася 1569 р. (Люблінська унія). Литовська доба була важливим етапом нашої державності від руського до козацького періоду XVII ст.

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday136
mod_vvisit_counterYesterday943
mod_vvisit_counterThis week6465
mod_vvisit_counterLast week8503
mod_vvisit_counterThis month40030
mod_vvisit_counterLast month35201
mod_vvisit_counterAll days4581769

We have: 34 guests online
Your IP: 3.145.78.117
Mozilla 5.0, 
Today: лист. 23, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер