Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Поезії засвічена зоря
Четвер, 15 лютого 2018, 11:17

Нещодавно у великій залі Львівської державної обласної універсальної наукової бібліотеки в межах Всеукраїнського літературного проекту Олеся Дяка «Письменники рідного краю» відбулася презентація бойківської антології «Поезії засвічена зоря». У ній взяли участь відомі письменники, творчі особистості, представники бойківського товариства Львова та інші шанувальники поетичного слова. Відкрив літературне дійство директор бібліотеки кандидат історичних наук Іван Сварник. До слова були запрошені письменники-автори антології: Юлія Курташ-Карп та Василь Щеглюк зі Львова, Іванна Юрків з Івано-Франківська, п. Любов Маринович та інші. Наприкінці всіх присутніх чарував голос відомого оперного співака Василя Понайди.

Модерував на літературному святі керівник проекту і головний редактор антології, Заслужений діяч мистецтв України письменник Олесь Дяк.

Наостанку для бібліотечних фондів закладу було передано дві книжки «Поезії засвічена зоря» з автографами авторів.

НЕ РЕГІОНАЛЬНА – ПРОСТО ПОЕЗІЯ

Поезії засвічена зоря (Антологія Бойківського краю), упорядкування, концепція, загальна редакція Олеся Дяка. – Львів; Дрогобич: Коло, 2017.—360 с.

Поезії сьогодні багато. Навіть якщо не торкатися її якості й глибинного змісту, то об'єктивно поезія оточує нас все більше. Вона не лише в книгах, а й на поштівках чи стінах будинків, вона стає частиною флешмобів, віднедавна прикрашає доріжки в парку імені Богдана Хмельницького у Львові і мовби промовляє: “Я тут. Я поруч”. Природно, що за таких умов поезія все частіше стає не просто методом осягнення світу крізь призму слова, але й методом комунікації, зв'язку, який говорить щиро й часом — між рядками. Говорить про важливе й болюче, про сокровенне і вічне. Тема поезії певного регіону зараз в тренді, як ніколи. Чітко можна прослідкувати у книговиданні останніх років зростання інтересу до Сходу та авторів, які його презентують. Проте якщо звернутися до поезії регіону не в контексті больової точки, але в історичному зрізі — це теж неймовірно цікава тема. І для цього не потрібно їхати далеко — у дрогобицькому видавництві “Коло” побачила світ Антологія Бойківського краю «Поезії засвічена зоря».

Це — дев'ятнадцять авторів, зібраних під однією обкладинкою. Це — лінія, яка йде в часі крізь ХХ століття й початок ХХІ. Антологія вийшла у рамках Всеукраїнського літературного проекту Олеся Дяка “Письменники рідного краю”. Автор ідеї і упорядник книги, уродженець Долинщини Івано-Франківської області письменник О. Дяк взяв на себе доволі непросту справу. Об'єднати вже досвідчених та іменитих авторів під одним “дахом” з творчою молоддю. І зробити це так, щоб книга грала на контрастах, але водночас не виглядала розсипаним пазлом. Як це вдалося? “Поезії засвічена зоря” — це два розділи, проте поділ не за часовими межами чи жанровими особливостями. До першого розділу увійшло поетичне вибране уродженців Бойківщини, які є також членами Національної спілки письменників України, до другого — інші автори регіону, серед яких багато молодих талантів.

Жанрово й тематично книга дуже насичена. Тут є поезії, які тяжіють до класики й традиціоналізму, громадянська лірика й лірика інтимна, модерна урбаністика. Поєднання цікаве, автори — різноманітні. А 360 сторінок — це солідний формат, щоби скласти враження про кожного з письменників, представлених у антології.

“Поезії засвічена зоря” — це й гарний зв'язок. Адже деякі автори з її сторінок, вихідці з Долини, Болехова та околиць, живуть тепер у Львові, Києві, Івано-Франківську та інших регіонах України. Відчувається дотичність і до Львівської організації НСПУ, кілька членів якої представлені у книзі, а один з них є й упорядником. А в оформленні обкладинки, до слова, — теж шматочок Бойківщини у вигляді Гошівського монастиря, виконаного у техніці акварелі, як його побачив художник і письменник Василь Щеглюк.

Цікавий аспект — це наповнення книги фотографіями. Світлини авторів за різні роки, які чергуються з текстами, дуже вдало доповнюють книгу. Адже серед них — не лише фото з заходів, а світлини з життя авторів. Разом вони малюють достеменний портрет мистецького життя регіону і позбавляють цей портрет рис радянських постаментів, які так чи інакше часом закрадаються у книги, присвячені провінційним містам... Втім, ця книга — це перш за все, поезія. А поезія, як відомо, не має провінції. Вона проростає всюди і це плетиво слів, емоцій і світла — воно незмінно промовляє “Я тут. Я поруч”. У Львові і Києві, на Сході і серед української діаспори за кордоном. В Долині, Болехові й околицях. Тому врешті, “Поезії засвічена зоря” — це зв'язок з усією Україною, але водночас і дуже глибинний зв'язок з одним місцем. Це книга, яку хочеться подарувати, яку хочеться показати усім долинянам. Щоб показати, що їм є чим пишатися. Щоб показати, що регіон може бути цікавим та важливим не лише тоді, коли він — точка конфлікту чи суспільної проблеми. В Україні дуже багато таких “долин” — тож цікаво, як проект Олеся Дяка “Письменники рідного краю” розвиватиметься далі!

Наталія Матолінець, Член НСПУ

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday153
mod_vvisit_counterYesterday1180
mod_vvisit_counterThis week2430
mod_vvisit_counterLast week8643
mod_vvisit_counterThis month21035
mod_vvisit_counterLast month37481
mod_vvisit_counterAll days4295626

We have: 15 guests online
Your IP: 44.223.39.67
 , 
Today: трав. 22, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер