![](/images/Vystavky/krasitskyi/img_1.jpg)
До 290-ої річниці від дня народження польського церковного діяча, філософа, поета, письменника, драматурга, перекладача і журналіста Ігнація Блажея Францішека Красицького (1735-1801) відділ літератури іноземними мовами імені Омеляна Масляка представляє книжкову експозицію творчого шляху поета, а саме: оригінальні твори та літературу про нього мовами світу. Ігнацій Красицький відомий своєю поезією (сучасники надали йому почесне звання князя поетів), філософськими трактами, драмами, науковими працями. Його поеми, сатири, оди, гімни, поетичні послання, пісні, фрашки (тобто дрібнички), байки відрізняються продуманою композицією, відточеною формою, лаконізмом і логічною прозорістю стилю. Він є одним із творців нової літературної мови, заснованої на розмовній мові аристократії та інтелігенції. Він удосконалив ритміко-римічний, силабічний лад, збагатив поезію елементами фольклорного силаботонізму. Його формально-стилістична віртуозність особливо наочно постає в лапідарних байках-епіграмах. У них сенс диктується логікою розвитку сюжету, характером кульмінації та розв'язки, обумовлених просвітницько-скептичним баченням реальності — гору бере багатий і сильний, закони створюються на догоду беззаконню, святенництво переважає над вірою, а розрахунок — над почуттям.
У своїх іроікомічних поемах Красицький дотепно описав національне минуле і сьогодення. У двох циклах сатир 1779 та 1784 років поет рельєфно виписав сценки тогочасного життя, побудувавши оповідання на основі діалогів або монологу персонажів. В його доробку присутня просвітницька енциклопедія — «Зібрання необхідних відомостей» (1781 рік) і трактату на кшталт історії всесвітньої літератури — «Про віршування і віршотворців» (видано у 1803 році).
Крім того, І. Красицький написав філософську повість «Історія», змістом якої є полеміка з історіографічними концепціями античності і феодалізму. А ще у його доробку є цикл східних притч. Відомо, що Ігнацій Красицький ще й перекладав твори античних авторів Плутарха, Анакреонта, Гесіода і Теокріта, італійця Данте, француза Буало.
![](/images/Vystavky/krasitskyi/img_9.jpg)
|