Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Величний шлях справжньої людини
П'ятниця, 23 лютого 2018, 09:44

Народився 26 лютого 1933 року в родині Ярослава Гузара та Ростислави Демчук у Львові. Тут закінчив народну школу та перший клас гімназії. У 1944 році сім’я виїхала до Австрії: у місті Зальцбург продовжив навчання в українській гімназії. У 1949 році емігрували до США, де Л. Гузар закінчив середню освіту в Малій духовній семінарії (St. Basil College Seminary) в Стемфорді, штат Коннектикут. Член Пласту, капелан молодечих таборів Спілки української молоді (СУМ) у Елленвілі, штат Нью-Йорк. Студіював філософію в Колегії св. Василія та в 1954 році одержав ступінь бакалавра. 1958-1959 Владика працює вчителем префектом в Стемфордській духовній семінарії Св. Василя; 1969 році переїхав до Риму для продовження богословських студій, здобувши ступінь доктора богослов’я в 1972 році; 1984-1991 Протосинкелер Львівської Архієпархії в Римі.

Кардинальський герб Любомира Гузара

У 1993 році з усією монастирською спільнотою з Гроттаферрата повернувся до України. Єпископ Гузар мешкав у передмісті Львова – селі Зимна Вода на вул. Сірка.

У 1993-1994 рр. служив духівником у Львівській духовній семінарії св. Духа.

2 квітня 1996 р. його призначили екзархом Києво-Вишгородським з титулярним престолом Ніси Ликійської.

14 жовтня 1996 р., у зв’язку з поганим станом здоров’я кардинала Любачівського, синод єпископів УГКЦ обрав Блаженнійшого Любомира єпископом-помічником глави Української греко-католицької церкви з делегованими правами.

З 14 грудня 2000 р. (день смерті Блаженнійшого Мирослава Івана Любачівського) почав виконував обов’язки апостольського адміністратора УГКЦ.

25 січня 2001 р. на надзвичайному синоді єпископів Української греко-католицької церкви обраний Верховним архієпископом Львівським та главою УГКЦ. 21 лютого того ж року Папа Римський Іван Павло II призначив Любомира Гузара кардиналом Католицької церкви з титулом св. Софії на Віа Боччеа.

21 серпня 2005 р. офіційно змінив свій титул на «Верховний архієпископ Києво-Галицький», переніс свій осідок до Києва.

10 лютого 2011 р. у Києві Любомир Гузар повідомив на прес-конференції, що Папа Бенедикт XVI прийняв його зречення з уряду Верховного архієпископа УГКЦ. Відповідне прохання було подане через поганий стан здоров’я у віці 75 років.

Останні роки проживав у селі Княжичі Броварського району Київської області.

Євромайдан

1 грудня 2013 р. Блаженнійший Любомир (Гузар) під час свого виступу на Майдані Незалежності (Євромайдан) закликав всіх чинити добро: «Ми мусимо бути того свідомі, що у нашому народі є група людей, для яких найважливіша їхня власна вигода». «Яка на це може бути ефективна відповідь? Серед нас дуже багато добрих людей. Але замало бути добрим – треба чинити добро. Якщо хочете жити у нормальній державі, передати її дітям і внукам – чинімо добро».

Державні нагороди

  • Орден «За заслуги» III ступеня (21 серпня 2001) – за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі трудові досягнення та з нагоди 10-ої річниці незалежності України.
  • Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (26 лютого 2003) – за визначний особистий внесок перед Українською державою у відродження духовності, утвердження ідей милосердя і злагоди в суспільстві, багаторічну плідну церковну діяльність.
  • Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня (29 вересня 2006) – за значний особистий внесок у соціально-економічний і духовний розвиток Львова та з нагоди 750-річчя заснування міста.
  • Орден князя Ярослава Мудрого III ступеня (26 лютого 2008) – за визначний особистий внесок у духовне відродження українського народу, багатолітню церковну діяльність та з нагоди 75-річчя від дня народження.

31 травня 2017 року Блаженнійшого Любомира Гузара не стало.

Гузар Л. Я . Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму [Текст] / Любомир Гузар; ЛНУ ім. І. Франка. – Львів, 2015. – 496 с.

Докторська праця Блаженнійшого Любомира Гузара присвячена дослідженню екуменічної діяльності митрополита Андрея Шептицького, ревного душпастиря, суспільного діяча, мецената. На широкому та складному тлі родинних, історичних, церковно-релігійних, політичних обставин кінці ХІХ – першої половини ХХ ст. проаналізовано генезу поглядів митрополита на єднання церков. Ідея відображення в книзі, стимулюватимуть подальші дискусії, слугуватимуть зближенню християнських церков та їхньому єднанню.

 

 

 

 


Гузар Л. Я. Великопосні роздуми з Блаженнішим Любомиром Гузарем. Молитва св. Єфрема [Текст] / Любомир Гузар. – Львів : Свічадо, 2017. – 112 с.

Роздуми Любомира Гузара над словами молитви св. Єфрема стануть гарною великопосною наукою для сучасного християнина, що живе вічними вартостями в сучасному світі з його викликами й стандартами.

 

 

 

 

 

Гузар Л. Кардинал Любомир Гузар верховний архієпископ-емерит УГКЦ. Учасник ініціативної групи «першого грудня» [Текст] : розмова з Любомиром Гузарем / вів розмову Маркіян Прохасько // The Ukrainians: історії успіху: 20 інтерв’ю про успіх, ініціативу та відповідальність/ упоряд.: Т. Прокопишин, В. Бєглов, І. Березніцька. – Львів, 2015. – С. 246-253.

Блаженніший Любомир в даній книзі дав інтерв’ю – про межі успіху та необмеженість наших можливостей.

 

 

 

 

Рижко О. Концепція ціннісних орієнтирів сучасної людини (на матеріалі медійних виступів Блаженнішого Любомира Гузара) [Текст] / Олена Рижко // Українська періодика: історія і сучасність: доп. та повідомл. одинадцятої Всеукр. наук. /за ред. М. Романюка; ЛННБ ім. В.Стефаника, – Львів, 2013. – С. 557-562.

У даній статті, блаженнійший Любомир Гузар – насамперед релігійний діяч, мудрий і прозірливий, водночас – беззаперечний авторитет для багатьох українців, тому ціннісні орієнтири, відображені у багатьох його медійних виступах, можуть стати основою формування нової аксіологічної парадигми для нашого суспільства.

 

 

 

 

Гузар Л. Слово Блаженнішого Любомира на урочистій академії з нагоди вшанування пам’яті Митрополита Андрея Шептицького [Текст] / Любомир Гузар // Благовісник Верховного Архиєпископа Києво-Галицького Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Любомира Кардинала Гузара. – Львів, 2001. – № 1. – С. 166-167.

 

 

 

 

 

 

 

Гузар Л. «Сьогодні немає нічого, що перешкоджало б нам рухатися вперед» [Текст]: розмова з кардиналом, колишнім предстоятелем УГКЦ Любомиром Гузарем / вели Богдан Завітій, Олена Шарговська // Країна. – 2014. – № 41(23 жовт.). – С. 4-7.

 

 

 

 

 

 

Будівничий української церкви [Текст] : реком. список літератури до 80-річчя від дня народж. Любомира Гузара / упоряд.: О. Григорчук, І. Зінченко, І.Лешнівська; наук. ред. І. Лешнівська; ред. М. Лісецька; ЛОУНБ. – Львів, 2013. – 34 с. – (Галицькі митрополити).

Рекомендаційний список літератури присвячений 80-річчю від дня народження Блаженнійшого архієпископ-емерита Любомира Гузара. Видання адресоване історикам і науковцям, релігієзнавцям, усім тим, хто цікавиться визначними постатями українського народу.

 

 

 

 

Аржаковський А. Бесіди з Блаженнішим Любомиром Гузаром: До постконфесійного християнства [Текст] / Антуан Аржаковський; пер. з французької. – Львів, 2006. – 144 с.

Це перше видання, присвячене Блаженнійшому Любомиру Гузару як особистості. Книга складається з кількох інтерв’ю на теми Помаранчевої революції, Київської церкви, екуменічної місії Східних Католицьких Церков, а також з творів Любомира Гузара.

 

 

 

 

 

«Сердечно, сумлінно, з усім запалом…» [Текст] : урочистості з нагоди 10-річчя патріаршого служіння Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира // Місіонар. – 2011. – № 2. – С. 17-18.

 

 

 

 

 

 

 


Гузар Л. Про утвердження Патріяршого устрою Української Греко-Католицької Церкви [Текст] : пастирське послання / Любомир Гузар // Календар «Світла». – 2005. – С. 65-77.

 

 

 

 

 

 

 

 

Біографія Патріарха УГКЦ Блаженнішого Любомира (Гузара) [Текст] // Богословія. – 2001. – Т. 65. – С. 33.

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday233
mod_vvisit_counterYesterday1004
mod_vvisit_counterThis week1237
mod_vvisit_counterLast week7701
mod_vvisit_counterThis month16967
mod_vvisit_counterLast month50069
mod_vvisit_counterAll days4341627

We have: 35 guests online
Your IP: 44.222.64.76
 , 
Today: черв. 16, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер