Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

Майстер-клас із декорування верби
Вівторок, 15 квітня 2025, 10:10

11 квітня у відділі мистецької літератури відбувся майстер-клас із декорування верби за участю центру соціальних послуг «Джерело» під керівництвом Юлії Клим. Цього року Вербну неділю святкують 13 квітня – за тиждень до Великодня, що припадає на 20 квітня.

Завідувачка відділу Надія Письменна ознайомила учасників з історією свята та традиціями Вербної неділі. Верба завжди мала особливе значення для українців. Вона була і залишається одним із найголовніших національних символів. Крім того, верба символізує жіночність, тому до свят її прикрашали виключно жінки і дівчата. Для вербових букетів традиційно готували гілочки верби з пухнастими котиками, для гарного букета брали не менше десяти-дванадцяти гілочок (парність чи непарність тут неважлива). Гілочки однакової довжини складали в тугий пучок і обмотували лляною шнурівкою в напрямку за сонцем. Букет прикрашали квітами, травами та йшли освячувати в церкві. Після освячення гілочками верби вже не ділилися – букет несли додому і ховали за образами як оберіг. А освячену вербу з попереднього року в жодному разі не можна було викидати – її спалювали. В Україні є звичай «биття» такими освяченими галузками, що символізує побажання здоров’я, бадьорості духу і довголіття. Діти «б’ються» вербовими гілочками і промовляють:

«Не я б’ю – верба б’є!
За тиждень – Великдень,
Не вмирай – крашаночки дожидай!

Верба б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Уже недалечко червоне яєчко!

Лоза б’є, не я б’ю,
За тиждень – Великдень!
Будь здоровий як вода,
І багатий як земля!

Для декорування верби під час майстер-класу, крім вербового гілля, знадобились ножиці, міцна нитка, декоративна мотузка або стрічка, різні прикраси. Наприкінці учасники, створивши красиві композиції власноруч, представили роботи та з нетерпінням чекали Вербної неділі.