Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

«Їхав козак…» (Григорій Нудьга)
Вівторок, 17 грудня 2024, 12:57

Життєвий спадок ученого-фольклориста Григорія Нудьги (1913-1994) переважить бібліографію публікацій не одного інституту Академії Наук. Він залишив фундаментальні дослідження «Українська дума і пісня у світі», «Не бійся смерті», «Пісні та романси українських поетів», «Пародія в українській літературі», «Республіка козаків», антології «Думи», «Чумацькі пісні», «Історичні пісні» та ін.

Біографія Григорія не заповідала драматичних поворотів. Народившись у Артюхові на Полтавщині, він здобув педагогічну освіту в Гадяцькому педтехнікумі, почав учителювати. Далі вступив до Харківського університету, потім перевівся до Київського, писав кандидатську про пісні літературного походження. 1941 пішов на фронт, під Харковом потрапив у полон, перейшов табори й нацистську тюрму. З 1944 – знову в Червоній армії. Але звідти його відкликали на наукову роботу до Львова, де відновлювали Львівське відділення Інституту літератури. Григорій готувався до захисту кандидатської дисертації, однак у Києві 1945 р. був заарештований за «антирадянську агітацію», отримав 10 років таборів і 5 заслання.

В кінці 1951 його звільнили, однак без права займатися науковою роботою й селитися у великих містах. Після смерті Сталіна він добився зняття судимості й обмеження в правах і знову приїхав до Львова. Кілька років працював у редакції «Жовтня», а з 1957 знову в Інституті літератури. Однак минуле не відпускало: пильний нагляд КДБ не дозволив йому зробити наукову кар’єру. Хоч 1956 він захистив дисертацію, однак аж до пенсії (1973) залишався молодшим науковим співробітником. Попри це дуже активно працював, писав цікаві дослідження, видавав у Києві поетичні й пісенні антології. Справжній вибух стався в середині 80-х років, коли одна за одною виходять знакові праці про українську думу й пісню, про рецепцію козацької держави у світі. 80-річчя вченого (1993) стало тріумфом його творчості, хоча Шевченківської премії він отримати не встиг. У наш час науковим спадком вченого опікується благодійний фонд «Фундація імені Григорія Нудьги» на чолі з зятем науковця Анатолієм Бурдейним. 2022 р. вона видала цікавий збірник «Україна і Європа: історичний погляд», а цього року – його німецький переклад. До нього увійшла «Республіка козаків» і перелік українських студентів у європейських університетах ХІV-XVIII ст. Г. Нудьги та стаття І. Пулюя 1915 р. «Україна і її міжнародне політичне значення». Багато статей вченого можна знайти в річниках нашого часопису «Жовтень» - «Дзвін».

 

 

Лічильник

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday406
mod_vvisit_counterYesterday3720
mod_vvisit_counterThis week15668
mod_vvisit_counterLast week7204
mod_vvisit_counterThis month29593
mod_vvisit_counterLast month55891
mod_vvisit_counterAll days4627223

We have: 11 guests online
Your IP: 18.227.81.32
Mozilla 5.0, 
Today: груд. 21, 2024

Партнери

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

МИ В СОЦМЕРЕЖАХ

Банер
Банер