Skip to content

ЛОУНБ : офіційний сайт : Львівська обласна універсальна наукова бібліотека

ПАЛАЦ НА КУРКОВІЙ
Вівторок, 24 грудня 2024, 10:34

23 грудня всі бажаючі могли послухати розповідь Івана СВАРНИКА про Міську стрільницю на Лисенка (колись Курковій), 23 а. Історик Д. Зубрицький, який у ХІХ ст. впорядковував міський архів і склав «Хроніку міста Львова», пише, що стрілецьке братство згадується вже в середині ХV ст. Це була організація ремісників і купців, яка займалася їх підготовкою до оборони міста. Адже за кожним цехом була закріплена окрема вежа й частина мурів. Вправи стрільців з лука, арбалета й вогнепальної зброї відбувалися в сухому оборонному рові за Краківською брамою. Мішень мала вигляд півня (по-польськи «kurek»), отож братство звали Курковим. Приналежність до цієї корпорації вважалася честю. Братство відігравало важливу роль в усіх міських святах. Його члени мали парадну форму. В ХІХ ст. це були зелені жупани з червоними вилогами, капелюхи з перами, зелені штани й жовті чоботи. Щороку на свято Божого тіла відбувалися стрілецькі змагання й вибори «куркового короля». У к. ХVІІІ ст., коли австрійська влада почала розбирати міські фортифікації, осідок братства й стрільниця перебралися на вул. Куркову (Лисенка). Як виглядала сама будівля невідомо. Натомість збереглося багато документів про впорядкування навколишньої території.На поч. ХІХ ст. тут влаштували парк і ботанічний сад. Останнім займався проф. Віттман. Збереглися літографії Ауера 1840 р. з зображенням нового палацу Куркового братства. Його збудували за проєктом Й. Енґеля-старшого. Згодом палац доповнила вежа. Перед палацом у к. ХІХ ст. збудували пам’ятник цісареві Францу-Йосифу, якого міщани приймали в Стрільниці.

Будинок Стрільниці знамений кількома визначними подіями нашої культурної історії. 1868 р. тут відбулися організаційні збори з заснування товариства «Просвіта». Ініціатором його створення була студентська молодь: Ю. Романчук, І. Комарницький, М. Коссак, К. Сушкевич, викладачі О. Парицький, О. Борковський. Керівником пропонували стати о. О. Огоновському, однак той відмовився через велику зайнятість, отож головою став А. Вахнянин. Власного приміщення «Просвіта» довго не мала, а виділ збирався вдома у голови. 1869 р. у великій залі Стрільниці відбулося перше Шевченківське свято, влаштоване «Просвітою». Це була важлива подія для консолідації сусупільства і виховання відчуття нашої соборності.

2012 в Стрільниці відкривсяМузей визвольної боротьби України, як відділ Історичного музею. Його створення започаткували ще 1991 р., коли був заснований відділ історії УСС. Нині цей музей охоплює весь час збройної боротьби за незалежність, включно з нашими революціями й нинішньою московсько-українською війною.